Przyjazne uczciwe ceny to nasz priorytet ! kom. 888 537 633 axp@prodo.pl Tworzenie stron www bez kompromisów, postaw na swój wizerunek !

Prowadzenie księgowości w firmie

Prowadzenie księgowości w firmie - 4.0 out of 5 based on 1 vote

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Otwieramy firmę jak sobie poradzić z prowadzenie księgowości.

 

Każdy z nas zakładając firmę zastanawia się jaka formę opodatkowania wybrać. Statystyki pokazują, że najprostszą i nie wymagającą wielkiej wiedzy księgowej jest prowadzenie księgowości na zasadach ogólnych. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj nie będzie obejmował podmiotów zarejestrowanych w KRS. Tutaj obowiązuje pełna księgowość i radzę wszystkim, aby prowadzenie tej formy rachunkowości oddać w ręce profesjonalistów. Lepiej aby biuro księgowe lub księgowa trzymała nad wszystkim piecze. Oczywiście należy zasięgnąć wiedzy jakie ruchy są możliwe w tym momencie jeśli chodzi o same konto wykonywanie płatności itp.

Wracając do działalności gospodarczej prowadzonej zazwyczaj samodzielnie lub zatrudniając tylko kilku pracowników możemy pokusić się prowadzenia księgowości na własna rękę. Pamiętajmy o doborze właściwego oprogramowania. Najczęściej jesteśmy płatnikami Vat, więc szukajmy programu, który pozwoli nam wystawić fakturę, wprowadzić fakturę zakupu i jednocześnie przygotuje nam rejestr faktur oraz księgę rozchodów i przychodów. Niestety darmowego programu z tak wieloma funkcjami to jak szukać igły w stogu siana. Dlatego albo wydamy i potraktujemy to jako inwestycję, albo stracimy trochę czasu na wprowadzanie faktur do różnych programów albo nawet do zwykłego arkusza kalkulacyjnego. Jednak tutaj ważna informacja arkusz ten musi być dostosowany do wymagań organu podatkowego. Pamiętajmy więc o rubrykach obowiązkowych i w księdze rozchodów i przychodów jak i rejestrze Vat.

No i doszliśmy do pracowników. Możecie wybrać różne formy zatrudnienia, Umowa o pracę, umowa zlecenie czy też umowa o dzieło. Każda wymaga prowadzenia innej dokumentacji. Umowa o pracę wiaże nas bardziej z pracownikiem i musimy też krótko mówiąc zainwestować w pracownika. Pamiętajmy więc o teczkach osobowych, listach obecności, urlopach, zgłoszeniu do ZUS czy też do urzędu skarbowego, pozostaje nam tez badanie lekarskie i szkolenie BHP i PPOŻ. Co do umowy zlecenia to mamy tutaj dwie możliwości. Jeśli nasz pracownik pracuje już w innej firmie i ma najniższe wynagrodzenie to nie płacimy za niego składek ZUS, ale do umowy zlecenia dobrze jest wystawić rachunek dla pracownika, aby mógł ona zapoznać się z wszystkimi składnikami płacy i potwierdzić nam rozliczenie się, Jeśli jednak zatrudniamy w całości pracownika to pozostają wszystkie świadczenia do opłacenia, Na koniec umowa o dzieło. Najprostsza forma. Tutaj pozostaje umowa oraz rachunek i zapłacenie podatku za tą umowę. Na koniec przypomnienie dla wszystkich mając pracownika musimy pamiętać o deklaracjach podatkowych PIT.

Podsumowując, chcąc mieć więcej pracowników nie porywajcie się z motyką na wiatr. Przekażcie wszystko do biura rachunkowego bądź zatrudnijcie kadrową. To ułatwi Wam życie, A i spać będziecie spokojnie,

Rozliczenie z urzędami.

 

Niektórzy uważają to za drogę w ogromnej męce. Nie musimy tak pojmować rozliczeń z urzędami, Oczywiście z naszego portfela zejdzie sporo pieniędzy, ale jest to nieuniknione przy prowadzeniu firmy.

Zacznijmy od podatku dochodowego czyli PIT4. Już jakiś czas temu zdjęta z Nas obowiązek składania miesięcznych deklaracji, ale nadal co miesiąc jesteśmy zobligowani płacić zaliczkę na podatek. Na początku zaczynamy od podatku 18%. Jeśli zarabiacie pokaźne sumy, czego Wam życzę wskakujemy na 30%. Podatek dochodowy liczymy od dochodu czyli od netto z naszych faktur. Pamiętajmy o kwocie wolnej od podatku oraz o odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne do wysokości 7,75%. No i cos co niewiele osób wie to w grudniu płacimy razy dwa, z góry za grudzień i dołu za listopad. Termin rozliczenia to 20 każdego miesiąca.

Kolejny to Vat. To aż 23? naszych zarobków. Tak jest w przypadku usług i wielu produktów. Musicie sprawdzić, w który z progów Vatowskich wchodzicie. Jest ich kilka, Deklaracja Vat nie jest skomplikowana i na szczęście można ją złożyć elektronicznie. Termin 25 każdego miesiąca, no chyba że wybierzecie kwartalny okres rozliczenia Vat.

Nie możemy tutaj ominąć Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Jeśli jesteśmy sami to na spokojnie cały komplet dokumentów możemy złożyć elektronicznie poprzez platformę ePUAP, Proponuję chociaż raz wybrać się do oddziału ZUS i z panią w okienku ustalić jak powinny wyglądać i zostać wypełnione poszczególne deklaracje. Jest ich trochę,

Na koniec pozostaje roczna deklaracja PIT 36. Jeśli macie małżonka to lepiej rozliczać się wspólnie, Macie na to czas standardowo jak osoba nie prowadząca działalność gospodarczej, do końca kwietnia,

Powyżej opisany został przypadek samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, Jeśli jednak zatrudnimy choć jedna osobę to komplet dokumentów zwiększa się o PIT 11 czy tez PIT 40 dotyczące dochodów pracownika oraz dodatkowe wypełnianie deklaracji zusowskich, Dlatego dla spokojnej głowy proponuje, aby przy decyzji o zatrudnieniu pomyśleć o profesjonalnych księgowych.